Чоповицька громада
Житомирська область, Коростенський район

Профіль громади

ЧОПОВИЦЬКА ГРОМАДА

 

        Чоповицька громада -  це древлянський край з тисячолітньою  історією, оповитий  таємницями та легендами. Це територія вікових лісів, цілющих джерел та православного паломництва.  Громада відкрита  до інновацій, співпраці та інвестицій.

 

Фото без опису

центр селища Чоповичі

 

           Фото без опису

Символіка громади: герб та прапор

 

        Чоповицька територіальна громада Коростенського району Житомирської області. Адміністративний центр – сел.Чоповичі.

Площа – 358 км2 .

Населення -  6,027 чоловік,  з них:

48% - чоловіки,  52% - жінки, діти до  18 років – 917.

        Склад громади: сел.Чоповичі та 4 старостинські округи (26 сіл).

        Бюджетна  інфраструктура:

        4 заклади  загальної середньої освіти: ліцей  + 3 гімназії;

        4 заклади дошкільної освіти;

        КНП «Чоповицький селищний центр первинної медико-санітарної допомоги» Чоповицької селищної ради;

        КЗ «Центр культури і дозвілля» Чоповицької селищної ради;

        КЗ «Чоповицька публічна  бібліотека» Чоповицької селищної ради;

        КУ «Центр надання адміністративних послуг» Чоповицької селищної ради;

        ЦПАП.

        Чоповицька селищна рада є членом двох Всеукраїнських асоціацій  органів місцевого самоврядування: Асоціації ОТГ та Асоціації міст України.


2. ГУГЛ – МАПА

 

https://maps.app.goo.gl/pmfPVf3w5YwEgXnU7

 


ІСТОРІЯ

         Територія, де сьогодні  розташована Чоповицька громада,  була  населена ще в прадавні часи, про  що свідчить виявлене тут неолітичне поселення ІV тис. до н.е.  У VI-VII ст. на території Чопович розміщувалося родове поселення древлян – Чопів. Коли  древлянські землі увійшли до складу Київської Русі чопівці брали участь у воєнних походах київських князів.

          Є різні версії походження назви Чопович, але історики вважають, що рід і назва Чоповичів походить від  князя Чопа – воїна на  р. Ірші, воєводи Великого князя Древлянського. Переказ говорить про те, що князь Чоп отримав за свої заслуги нагороду – землю «сколько Чоп конем об’єде поки конь не упаде, то буде й його…».  Чопів рід мав привілеї, що були закріплені  в грамотах. Близько 1320р. Чоповичі  увійшли  до складу  Великого  князівства Литовського, а у 1569 р.  – до новоствореної  Речі Посполитої. Великими  князями Литовськими і  королями  Польськими були підтверджені древні  родові привілеї Чопів. У 1785 р. рід Чоповських (на польський манер) доказав своє право на дворянство.

        У 20-30-і роки ХХ ст. у Чоповичах діяли українська та єврейська національні сільради, проживало біля 15 тисяч жителів.

        З 1935 р. Чоповичі стали селищем міського типу і районним центром (до 1958 р.).

        Чоповицька   селищна об’єднана територіальна громада  утворена  27.07.2016 ( Чоповицька селищна рада і три сільські ради). У 2020 р. доєдналися ще 3 сільські ради.

        На території  Чоповицької громади є місця, які точно є «магнітами» для туристів.

        Пам’яткою  архітектури  місцевого значення є будівля залізничного вокзалу станції «Чоповичі», збудована у ХІХ ст.

        Відома громада  Урочищем Кип’яче, де б’є, «кипить» незамерзаюче цілюще джерело. «Кип’яче» - це місце православного паломництва, бо тут знаходяться 2 монастирі (чоловічий і жіночий).

        У глибині лісів розташоване село Омелянівка, де у 2010 р. сформувалося  екопоселення і проживає  14 родин. Колектив екопоселення  відкритий для тих, хто завітає з щирою душею і добрим серцем.

        У невеличкому селі Лісове знаходиться унікальна  садиба «Бабина Лоза» - готель і ресторан на фермі у лісі, власна сироварня, смачна кухня. У вересні 2023 р. тут  зупинявся  італійський журналіст Кевін Карбоні, який  йшов  від польського кордону  до Києва з метою зібрати 1 мільйон євро на допомогу Україні.

 

Фото без опису

пам’ятник князю Чопу Древлянському – засновнику  Чопович (джерело)

 

 

Фото без опису

Храм Святої Трійці в селищі Чоповичі (джерело)

 

Фото без опису

Урочище "Кип'яче"

 

 

Фото без опису

Садиба "Бабина лоза" (джерело)

 

 

Фото без опису

Залізнична станція Чоповичі (джерело)

 


        Відомі постаті – уродженці громади

        1. З Чопович  походить  родина Івана Адріяновича Фещенка-Чопівського (1884-1952) – вченого-металурга, громадського і політичного діяча, міністра Центральної Ради та Директорії.  Внук Івана Адріяновича  Юрій Юрійович Чопівський (український меценат, американський бізнесмен) пам’ятає і шанує  коріння  свого роду та у 2021 р. приїздив  з донькою до Чопович.

        2. Лариса Михайлівна Письменна (1914-1992) – українська письменниця, автор численних творів для дітей. Нагороджена  премією Лесі Українки, орденом  «Знак пошани», Почесною грамотою Президії  Верховної ради України.

        3. Степан Андрійович Кириченко (1911-1988) -  український живописець, графік,  художник монументально-декоративного мистецтва, заслужений діяч  мистецтв України.

        4. Василь Іванович Фещенко (1943-2023) – український  скульптор, член Спілки художників  України, Народний  художник України (2009 р.).

 


ЕКОНОМІКА

        Економіка громади представлена промисловістю (парфумерна галузь, деревообробка, лісопильне  виробництво, каменеобробка, лісова галузь) та сільським господарством (рослинництво).

        Найбільше промислове бюджетоутворююче підприємство – ТОВ «ЕЛЬФАПАК», яке входить до групи компаній «Ельфа» - одного  з провідних і  найбільших  українських  виробників  косметичних засобів і товарів для дому.  Підприємство провадить свою діяльність з 2005 р. і спеціалізується  на виробництві тари з пластмас, парфумерних і косметичних засобів, надання  послуг з пакування. Загальна  середня облікова  чисельність працюючих за 2022 рік становила 158 працюючих. Вартість реалізованої продукції, товарів, послуг за 9 місяців 2023 р. становить 132 614 тис.грн.

        ТОВ «ЧОПОВИЦЬКИЙ ДОК» (смт Чоповичі) – виробник  європіддонів, які експортуються в багато країн Європи. Сучасне виробництво, що має амбіційні плани розвитку.

        ТОВ «СХІДНОУКРАЇНСЬКА БІОПАЛИВНА КОМПАНІЯ» (смт Чоповичі) – виробництво твердого біопалива (пелет).

        ТОВ «ДОБРИНЬ» (смт Чоповичі) – каменеобробка, виготовлення тротуарної плитки.

        ТОВ «МЕГАЛІСКОМПЛЕКС» (с.Гутянське) - лісопильне та стругальне виробництво.

        ТОВ «ЧопПелета» (смт Чоповичі) – неспеціалізована оптова торгівля, лісопильне та стругальне виробництво.

        На території громади здійснюють свою діяльність  2 лісові господарства:

        Чоповицьке лісництво  філії «Радомишльське лісомисливське господарство» ДСГП «Ліси України»,

        Барвінківське лісництво ДП «Малинський лісгосп АПК».

      Аграрний  сектор економіки  представляють  20 сільськогосподарських формувань та 4  фермерські господарства.

        Найбільші виробники: ТОВ «ГРАНУМ ПЛЮС»,  ТОВ «ПЕГАС АГРО»,  ТОВ «ФЕРОМ БАРВІНКИ», ТОВ «АГРО-ХОЛДИНГ МС»,  ТОВ «АГРОСТЕМ»,  ТОВ «ГОРОДОК АГРО», ТОВ «АКРІС-ГРУП», ПСП «Йосипівське», ФГ «Слава Полісся», ФГ «Барвінки», ФГ «Фруктовниця». Сільське господарство спеціалізується на вирощуванні  зернових та технічних культур, ягідництві (лохина, полуниця, малина, смородина).

 

Фото без опису

ТОВ «ЕЛЬФАПАК» (джерело)

 

 

 

Фото без опису

    ТОВ «Чоповицький ДОК»(джерело)

 

 

Фото без опису

ДП "Малинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс"   Барвінківське лісництво (джерело)

 

 

 

Фото без опису

Філія «Радомишльське лісомисливське господарство» ДСГП "Ліси України" Чоповицьке лісництво (джерело)

 


ГРОМАДА І ВІЙНА

        Чоповицька громада розташована на Житомирщині і її перетинає  автодорога  міжнародного значення «Київ-Ковель-Ягодин» (М-07), яка стала  стратегічною ціллю під час  повномасштабного  вторгнення російської федерації, адже сотню кілометрів  м. Київ.

        У лютому-березні 2022р. лінія активних бойових дій  проходила  за 8-10 км від території громади. У перші дні  війни місцеві  жителі стали на захист рідної землі. Зібралося добровольче формування  Чоповицької територіальної громади, встановили блок-пости.

        Станом на 01.12.2023 з Чоповицької громади  мобілізовано 275 осіб, 20 загиблих Героїв, 9 зниклих безвісти.

         На території громади не було «прильотів», немає зруйнованих об’єктів, але громада  зазнала  впливу  ряду деструктивних чинників (втрата людського потенціалу, послаблення кадрового ресурсу, зниження економічної активності середнього і малого бізнесу, суттєве зменшення доходної частини місцевого бюджету) і як результат: зупинення  економічного та соціального розвитку громади, зупинення реалізації розвиткових інвестиційних проектів, таких як індустріальний парк «ЮСФ», реконструкція - термомодернізація будівлі Чоповицького будинку культури, термомодернізація будівлі КЗ «Йосипівська гімназія» та інші. Війна кардинально поміняла пріоритети, спрямовуючи основну увагу на безпеку, підтримку армії, підтримку військовослужбовців та їх сімей, вшанування пам’яті Героїв.

 


ЧОПОВИЦЬКИЙ СЕЛИЩНИЙ ГОЛОВА

 

Фото без опису

 

        Чоповицький селищний голова – Михайло Миколайович Філоненко. Освіта – повна вища, магістр, освітня програма «Менеджмент організацій і адміністрування». Народився, виріс та проживає у смт Чоповичі.        До обрання  селищним головою працював  бригадиром-охоронником   на Малинській паперовій фабриці.  У 2014 р. обраний  Чоповицьким селищним головою. У 2016 р. став   ініціатором створення  об’єднаної територіальної громади       та обраний першим селищним головою ОТГ. У 2020 р. вчетверте перемагає на виборах і стає Чоповицьким селищним головою.

        Одружений. Має двох повнолітніх дітей.

        Михайло Філоненко – керівник нової генерації; має лідерські якості, розвинене стратегічне  мислення та  високу працездатність; принциповий, активний, креативний, відповідальний, порядний. Постійно генерує ідеї щодо розвитку громади та забезпечує їх реалізацію.

        Нагороди:

        Грамота Верховної Ради України за вагомий  особистий  внесок у реформування місцевого самоврядування соціально-економічний розвиток територіальної  громади, сумлінну працю та високий професіоналізм (2017р.),

        Грамота Житомирської обласної ради за особистий  вагомий внесок у  вдосконалення стилю і методів роботи, високий професіоналізм (2019 р.).         

        За час  перебування  Михайла Філоненка  на посаді:

        - зроблено вуличне освітлення всіх населених пунктів громади,

        - встановлено  зовнішнє відеоспостереження,  

        - побудовано та відкрито сучасний  дитячий садок «Краплинка» (смт Чоповичі),

        - відкрито нове приміщення КЗ «Чоповицька публічна бібліотека»,

        - відкрито  сучасний ЦНАП,

        - на умовах співфінансування придбано 2 Шкільних автобуси,

        - відкрито Поліцейську станцію,

        - створено КНП «Чоповицький селищний центр первинної медико-санітарної допомоги»,

        - закуплені та замінені на нові меблі в усіх закладах освіти,

        - більше ніж на 1 млн.грн придбано сучасне технологічне обладнання для харчоблоків закладів освіти,

        - придбано  комунальну техніку,

        - створено КУ «Центр надання соціальних послуг» Чоповицької селищної ради і одними із перших в Україні запроваджено послугу «Соціальне таксі,

        - відкрито футбольне поле у с.Барвінки,

        - побудовано 5 дитячих ігрових майданчиків,

        - встановлені сучасні спортивні вуличні тренажери,

        - відкрито локацію здоров’я «Активні парки» (с.Головки),

        - реконструйовано дорожнє покриття в центрі смт Чоповичі (тротуари викладені плиткою) та відремонтована автобусна зупинка,

        - розроблено та затверджено Генеральний план,

        - затверджено Стратегію розвитку Чоповицької об’єднаної територіальної громади до 2027 року (одні із перших у області),

        - розроблена та затверджена символіка громади.

 

Фото без опису

КЗДО "Краплинка"(джерело)

 

 

 

 

Фото без опису

Центру надання адміністративних послуг (джерело)

 

 

 Фото без опису

Поліцейська станція (джерело)

 


СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ

        На 2024 рік  планується реалізувати  у громаді інвестиційні проекти:

        1. Створення індустріального парку  «ЮСФ», концепція якого затверджена  у листопаді 2021 р. Орієнтовне функціональне призначення передбачає щільну забудову земельної ділянки з облаштуванням сучасного виробничо-промислового комплексу з розвиненою інженерно-транспортною  інфраструктурою, складськими та адміністративними приміщеннями. Можуть бути розміщені  основні виробництва:  підприємства харчової та легкої промисловості, переробка та зберігання продукції сільського господарства.

        2. Капітальний ремонт їдальні КЗ «Чоповицький ліцей».

        3. Виготовлення проектної документації та  капітальний ремонт укриття  КЗ «Чоповицький ліцей».

        4. Виготовлення проектної документації та встановлення  системи пожежної сигналізації, системи оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування передавання  тривожних сповіщень у КЗ «Чоповицький ліцей».

        5. Реконструкція-термомодернізація будівлі Чоповицького будинку культури.

 


ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

 

        1. Кононученко Ю.М. Історія Чопович на Ірші- Житомир: видавець Котвицький В.Б., 2013-170с.+вкл.

        2. Посвіт: Історико-краєзнавчий та літературно-мистецький  альманах № 2 /Урядники: В.І.Тимошенко, Л.П.Морар, О.А. Гура-Малин: Райдрукарня, 2007-176с./

        3. Вікіпедія.

        4. Програма соціально-економічного розвитку Чоповицької територіальної громади на 2024 рік.

        5. Офіційний веб-сайт Чоповицької селищної ради.

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь