ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА НАГАДУЄ!!!
Грип птиці - гостра контагіозна вірусна інфекція птахів, що характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Віруси пташиного грипу можуть інфікувати людину і являють значний ризик для її здоров'я.
Вірус пташиного грипу, як правило, переносять мігруючі птахи - частіше дикі качки. Але вони найменш сприйнятливі до інфекції. А ось домашні птахи, включаючи курей, гусей та індиків - дуже сприйнятливі до її збудника, тому епізоотії смертельного грипу швидко поширюються серед них..
Клінічні ознаки:
• Загальні для всіх видів птахів: відмова від корму і води; підвищення температури тіла; пригнічення; порушення координації рухів, парези, паралічі; риніт; кон’юнктивіт.
• У курей: ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок); набряк підклювного простору; підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках; діарея; зниження виробництва яєць; кашель і чхання.
• У водоплавних птахів: нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи); помутніння рогівки; сліпота.
• У бройлерів клінічні ознаки високопатогенного грипу менше виражені, ніж у інших видів і характеризуються пригніченням, сонливістю, відсутністю апетиту та підвищеною летальністю. Також спостерігаються набряки голови та шиї, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія.
• Клінічні ознаки грипу індиків залежать від патогенності збудника, віку птиці та інфікування збудниками інших хвороб. При зараженні високопатогенними штамами грипу відмічається раптова загибель птиці, знижується або припиняється яйцекладка, з'являються бронхіальні хрипи і крепітація в легенях, глухий, болючий кашель, синусити, набряки голови, депресія, діарея. Смертність досягає 80-90%.Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір'я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи, дика перелітна птиця, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом.
Держпродспоживслужба нагадує - для профілактики захворювання птиці власникам необхідно виконувати вимоги, передбачені Ветеринарно-санітарними правилами для птахівницьких господарств, і вимоги до їх проектування та Ветеринарно-санітарними вимогами утримання птиці в особистих селянських господарствах, а саме:
- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;
- притримуватись режиму «закритого» типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
- утримувати різні види птахів окремо;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати територіальний орган Держпродспоживслужби в районі про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею;
- для специфічної профілактики – вакцинація птиці.
З метою недопущення поширення збудника грипу птиці необхідно вжити заходи з ліквідації осередку захворювання. При виявленні перших ознак захворювання чи незвичної поведінки птиці, особливо у випадку масової загибелі домашньої чи дикої птиці, необхідно терміново сповістити Коростенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби, Малинський відділ Житомирської обласної державної лікарні ветеринарної медицини або лікаря ветеринарної медицини, який обслуговує ваш населений пункт.
Детальніше про симптоми грипу птиці, заходи біобезпеки та локалізації спалахів захворювання – в інфографіках, підготовлених за підтримки європейського проєкту EU4SaferFood https://www.facebook.com/photo?fbid=960644402770874&set=pcb.960644536104194
Коростенське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби
в Житомирській області